В пам’ять про художника В.Бондаря.

Пархомівський художній музей ім. П.Ф.Луньова щиро вітає всіх із Новим роком! Бажаємо Миру, щастя і добра кожній родині!

У 2025 році наш музей продовжує знайомити відвідувачів нашого сайту зі своєю колекцією. Сьогодні хочемо розповісти про творчість видатного українського художника, графіка і активного громадського діяча Валерія Євгеновича Бондаря           (псевдонім Валер Бондар).

Св. Володимир Великий. 1988
«…Як мавпи серед мавп». Ілюстрація до вірша В.Стуса
«…Чорне озеро». 1987
Ілюстрація до вірша В.Стуса
«Ярій душа». 1987
Ілюстрація до вірша В.Стуса
Диптих. «Веселий цвинтар». 1988
Ілюстрація до вірша В.Стуса
Диптих. «…людський мурашник». 1988
Ілюстрація до вірша В.Стуса
Розп’яття. 1990
Листівка «Голодомор на Україні». 1983-1984
Перезаховання В.Стуса, Ю.Литвина, О.Тихого. 1989

Народився він 1 січня 1956 року на Тернопільщині у с. Мельниця-Подільська. У 1978 році закінчив архітектурний факультет Харківського інституту комунального господарства. 1995 року став членом Національної української асоціації митців. Як художник В.Бондар працював у галузі станкової графіки, живопису на склі, створював плакати, оформлював книжкові видання та ілюстрації до них. До того ж він був особисто знайомий з багатьма українськими письменниками.

З 1992 року і майже до останніх своїх днів працював у Літературному музеї Харкова. Саме там у його майстерні формувалося справжнє мистецьке середовище із прогресивно мислячих діячів-українців. Валерій Євгенович став одним із тих, хто повертав Харкову його українскість. Через тернії випробувань він виборов право вільно висловлюватись словом і художнім образом. Відомий харківський фотограф Юрій Ворошилов казав: «…він дорого заплатив за свій вільний світ. Він був художником. Він нікому не служив. Тільки Богу в своїй душі і серці». А ще –   Україні. Він жив її минулим, сучасним і заради її світлого майбутнього.

Роботам цього художника притаманні експресія, узагальненість і символізм. Такими є його графічні твори із фондів нашого музею, які були подаровані автором особисто: «Св. Володимир Великий», «Розп’яття», листівка «Голодомор на Україні», «Перезахоронення В.Стуса, Ю.Литвина, О.Тихого»; ілюстрації до віршів В.Стуса: «…Як мавпи серед мавп», «Чорне озеро», «Ярій душа», диптихи «Веселий цвинтар» і «…людський мурашник». Вони небагатослівні, але глибоко змістовні і влучні, якими є і вірші видатного поета. Майже всі ці роботи були створені митцем у 1980-х роках, коли подібне вільнодумство з національним підтекстом і протестним настроєм жорстко каралося. Художник сміливо ілюструє поезію В.Стуса, який за переконання про необхідність збереження й розвитку української культури зазнав репресій з боку радянської влади, його творчість була заборонена та частково знищена, а сам він був засуджений до тривалого перебування у місцях позбавлення волі, де й загинув у 1985 році.

Валер Бондар жив і працював на зламі епох, як свідомий українець мав чітку громадську позицію. Усе життя і творчість він присвятив боротьбі за вільну і незалежну Україну. Його особистість, його творчість мали величезний вплив на нову генерацію сучасних митців м. Харкова і всієї країни.

І сьогодні, у ці важкі часи протистояння з одвічним ворогом України, ми згадуємо таких відомих митців, як В.Є.Бондар, надихаємося їхніми діями, думками, ідеями та творчістю, щоб рухатися вперед у розбудові нашої країни, вивчати українську історію, розвивати й популяризувати українську культуру і мистецтво.