Ікона Богоматері «ВИШГОРОДСЬКА» («Володимирська»)

15 квітня за новим церковним календарем православні віряни вшановують образ Вишгородської (або Володимирської) ікони Божої Матері.

Початковий варіант цієї ікони, створений у Візантії, відноситься до 1-ї пол. ХІІ ст. Святиня була подарована Константинопольським патріархом Лукою Зризовергом (1156-1169) великому князю Мстиславу І Володимировичу Великому (1076-1132); близько 1130 року привезена до Києва. Згодом її встановили в церкві Дівочого монастиря у м. Вишгород, де знаходилася заміська великокнязівська резиденція. Ікона вражала своєю красою. Вже на ті часи вона зажила слави чудотворної і стала місцем масового паломництва.

1155 року суздальський князь Андрій Боголюбський пішов на Київ, зруйнував і пограбував місто, викрав чудотворну ікону Вишгородської Богородиці (про це є запис у Радзивіллівському літописі) і переніс її до Володимира-Заліського (тому друга назва ікони «Володимирська»).

Даний образ є одним з найшановніших у вірян, тому протягом століть іконописці багато працювали над відтворенням його у сакральних пам’ятках. Належить він до іконографічного типу Елеуса (з грецької – Замилування або Розчулення). Це найбільш ліричний з усіх типів іконографії, що відкриває сакральну сторону спілкування Матері Божої зі Своїм Сином.

У колекції Пархомівського художнього музею зберігається ікона Божої Матері Володимирська, яка датується ХІХ ст. Іконописець, створюючи даний Образ, наслідував візантійський канон. Ми бачимо поясне зображення Богоматері у темно-червоному із золотавою каймою мафорії. На правій руці Вона тримає Богонемовля, який однією рукою обіймає свою Матір за шию, а іншою тягнеться до її плеча. Їх обличчя ніжно торкаються одне одного, а німби сполучені, що символізує єднання земного і небесного, Христа і Церкви Христової. Ми спостерігаємо тут поєднання безмежної любові, ніжності Богоматері й Немовля Ісуса з тужливим передчуттям прийдешніх страждань Спасителя, Його хресної жертви. За традицією на іконі «Богоматір Володимирська» ліва ніжка немовляти Христа зображується зігнутою таким чином, що видно підошву ступні.

Православна церква України встановила святкування на честь Вишгородської ікони Божої Матері в день пам’яті святого благовірного великого князя Мстислава І Володимировича – 15 квітня.

Чудотворна Вишгородська ікона Божої Матері прославилася своїми зціленнями, тож у святині просять порятунку від найтяжчих недуг, а також благають захистити свій дім і близьких людей від недоброзичливців. Тому сьогодні і ми звертаємося до світлого і великого Образу Богоматері з мольбою захистити, вберегти нашу землю – святу Україну-Русь – від її одвічного ворога та допомогти принести мир і спокій у кожен дім.