У 1955 році за ініціативою вчителя історії, шанувальника старовинної культури та мистецтва Панаса Федоровича Луньова був заснований Пархомівський художній музей. Найближчими його помічниками були учні, яких він об’єднав спочатку у гурток „Юний історик”, а пізніше – в історико-мистецький клуб „Райдуга”. Вони допомагали вести пошукову роботу в Пархомівці та сусідніх селах, де було віднайдено картини, ікони, старовинний одяг, вишивки, предмети побуту.
Шкільний музей було підтримано харківськими художниками, які в перші роки існування подарували йому близько 50 творів живопису і графіки.
Всебічну допомогу протягом тривалого часу надавали Музей образотворчого мистецтва ім. О.С.Пушкіна, Державний Ермітаж, Об’єднання музеїв Московського Кремля, Спілки художників СРСР. Практична і методична допомога надходила від харківських музеїв – художнього та історичного.
Багато років юні музейщики підтримували дружні стосунки з видатними майстрами образотворчого мистецтва – С.Коньонковим, В.Фаворським, М.Ромадіним, Є.Вучетичем, Б.Нємєнським та ін. Зав’язалася дружба і з Дрезденською картинною галереєю та берлінським Боде-музеумом, де «райдужани» мали унікальну можливість знайомитися з шедеврами світового мистецтва.
Понад 30 років музей існував на громадських засадах. Постановою колегії Міністерства культури УРСР від 20 лютого 1972 р. Пархомівському історико-художньому музею було присвоєно звання «Народний музей».
У 1987 р. музей став автономним відділом Харківського художнього музею.
За музеєтворчу та виховну діяльність П.Ф.Луньов був удостоєний звання «Заслужений працівник культури України» (1990), нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеню (1997), визнаний лауреатом премії ім. Д. Яворницького (2004).
У 2008 р. музей було перейменовано на Пархомівський художній музей і присвоєно ім’я його засновника – Луньова П.Ф.
Сьогодні колекція Пархомівського художнього музею за своєю художньою цінністю не поступається багатьом обласним галереям. Музей перетворився на справжню скарбницю мистецтв на Харківщині і продовжує вести широку культурно-освітню роботу.