Пам’яті засновника музею П.Ф.Луньова.

Щороку 15 січня та 7 лютого Пархомівський художній музей вшановує пам’ять заслуженого працівника культури України, лауреата премії ім. Д.Яворницького, засновника нашого музею Панаса Федоровича Луньова (15.01.1919-07.02.2004).

Починаючи з 2005 року музей влаштовував виставки, присвячені П.Ф.Луньову. Всі вони були різними за тематикою, змістом, експозиційним наповненням. Та всіх їх об’єднувала одна мета: познайомити глядача з неординарною, багатогранною  особистістю, педагогом і просвітителем, який розробив та ефективно втілив в життя свою власну методику естетичного виховання, який на прикладі створеного ним музею показав, що служіння прекрасному – це служіння добру, а служіння добру – це  служіння людям.

Сьогодні ж ми знайомимо вас із портретами П.Ф.Луньова, виконаними і подарованими музею відомими сучасними художниками: Н.Вербук,  В.Ковтуном,  О.Лазаренком. Написані ці твори у різні часи і кожен автор по-своєму передав  внутрішній світ Луньова, його життєву мудрість.

Український графік, живописець, Член Національної спілки художників України Вербук Ніна Семенівна не лише талановита художниця, але і людина, небайдужа до сьогодення, долі і пам’яті сучасників. З 2004 року вона займається популяризацією спадщини Панаса Луньова та заснувала творчу премію для учасників науково-практичної конференції «Луньовські читання», що проводяться на історичному  факультеті університету ім.Н.Каразіна. У «Портреті П.Ф.Луньова» (2005 р.) Ніни Вербук приховані глибокі символи, які відкривають нам безмежний світ людської душі. Панас Федорович зображений на тлі будівлі заснованого ним музею і великої різнокольорової райдуги. Саме музей, яким він керував  46 років, став найголовнішою справою всього його життя. А заснований ним мистецький клуб, на заняттях якого він знайомив дітей з історією світового мистецтва, класичною музикою і літературою, назвали «Райдуга».

На картині народного художника України Віктора Ковтуна «Засновник Пархомівського художнього музею П.Ф.Луньов»      (2015 р.) зображення Панаса Федоровича камерне, в інтер’єрі кімнати. Перед нами людина, яка пройшла довгий і складний життєвий шлях, сповнений мрій, болі і радості. Гармонійним колоритом і точною психологічною характеристикою П.Ф.Луньова художник прагнув не до ілюстрації факту, а до глибокого розкриття його  почуттів і переживань.

Своїм власним стилем, свободою самовиявлення та оригінальною технікою виконання відзначаються роботи Олега Лазаренка «П.Ф.Луньов. Заповіт» (2005-2015 рр.) та «П.Ф.Луньов. Діалог з К.Малевичем. Пророцтво» (2016 р.). Він не просто пише свої картини, він їх конструює, складаючи з багаточисельних фрагментів кольору і форм. А завдяки великій кількості образів, що вплітаються у канву зображення, утворюється смислова наповненість картин, яка відкриває особливий емоційний стан і насичений зміст портретів.

У кожному з представлених портретів Панаса Федоровича Луньова прихована своя унікальна історія, яку зафіксували на своїх полотнах і подарували глядачам харківські художники Ніна Вербук, Віктор Ковтун та Олег Лазаренко.

 

Вербук Н.С. Портрет П.Ф.Луньова. 2005
Ковтун В.І. Засновник Пархомівського художнього музею П.Ф.Луньов. 2015
Лазаренко О.А. П.Ф.Луньов. Заповіт. 2005-2015
Лазаренко О.А. П.Ф.Луньов. Діалог з К.Малевичем. Пророцтво. 2016