Свято Різдва – це час особливої радості і особливого настрою, час див і сподівань на краще. Це свято має свою чималу історію і традиції, які досліджують і яскраво втілюють у своїх роботах українські митці.
Чарівна тема різдвяно-новорічних свят знайшла яскраве відображення у творчості знаного не тільки в Україні, а й поза її межами полтавського художника Михайла Онацька.
Михайло Олександрович Онацько народився у 1940 році на хуторі Хоменки біля Диканьки. За освітою – педагог, закінчив історичний факультет Полтавського педагогічного інституту. Працював у різних установах. З 1987 року займається народним малярством. У 1995 році художнику присвоєно почесне звання – заслужений майстер народної творчості України. Він також є лауреатом премій Данила Щербаківського, Олени Пчілки та Марії Приймаченко.
Багатогранний інтерес і палка любов до українського народного мистецтва до країв наповнює творчість М.Онацька. Він високо цінує народну картину з її особливим стилем та колоритом, вважаючи, що ця естетична неповторність і є їх основною цінністю.
Михайло Онацько створив цілу серію робіт етнографічного спрямування на тему обрядів і звичаїв українців. Своїми творами він повертає у сьогодення такі чудові народні традиції як носіння вечері хрещеним батькам, колядування, щедрування, посипання та ін.
Різдвяні свята – найулюбленіша тема митця. Основа сюжетів і образів – спогади його дитинства, коли він ходив колядувати і щедрувати на своєму хуторі. До Різдвяного циклу належить і дві роботи М.Онацька «Ой, радуйся, Земле!» та «Щедрувальники», подаровані автором нашому музею. На них ватаги святково вбраних людей з різдвяними зірками йдуть вулицями села від хати до хати віншувати господарів. Великого значення художник надає деталям обрядодії, архітектури та одягу. У нього на вкритих снігом пагорбах стоять дбайливо побілені, причепурені хатки під солом’яною стріхою, вітряки, засніжене гілля дерев переплітається у тонкому мережеві на тлі вечірнього неба. Все навкруги ніби вбралося до свята і бере участь у різдвяному дійстві.
Колоритні та радісні твори Михайла Онацька несуть в собі добро, любов і народну мудрість. Фіксуючи на полотнах історичну минувшину, стародавні традиції художник повертає нам, українцям, нашу етнічну пам’ять.
Пархомівський художній музей ім. П.Ф.Луньова щиро вітає всіх із Різдвом Христовим і наступаючим Новим 2025 роком! Сподіваємося, що він принесе МИР і спокій в нашу країну і кожну оселю в ній. Нехай радість наповнить ваші душі, а любов серця! Доброго здоров’я всім і Божої благодаті!