ЗАСНОВНИК П. Ф. ЛУНЬОВ

Ім’я Панаса Федоровича Луньова відоме не тільки на Україні, а і далеко за її межами. Педагог, музеєзнавець, краєзнавець, заслужений працівник культури України (1990), почесний член Всеукраїнської спілки краєзнавців (1995), нагороджений Орденом «За заслуги» ІІІ ступеню (1997), численними грамотами і подяками Міністерства культури України, Харківської обласної державної адміністрації, лауреат премії ім. Д. Яворницького (2004).

Народився П. Ф. Луньов 15 січня 1919 року в с. Щегольок Суджанського повіту (нині Біловський район) Курської губернії. Підлітком переїхав з батьками до Донбасу, де у 1935 році у м.Сталіно (нині Донецьк) отримав середню освіту. З 1937 по 1940 – навчався на історичному факультеті Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка. У жовтні 1941 року був захоплений у полон і перебував у німецьких таборах до 11 серпня 1945 року. З 15 вересня 1945 року працював у с. Пархомівка вчителем історії. З 1947 по 1949 роки закінчив екстерном повний курс історичного факультету Харківського державного університету ім. О.М. Горького. Вся творча діяльність П.Ф.Луньова пов’язана з Харківщиною. Він зробив вагомий внесок у справу збереження пам’яток історії та культури на Слобожанщині. Брав активну участь у збиранні матеріалів для багатотомного видання «Історія міст і сіл УРСР. Харківська область.» Протягом багатьох років працював у Всеукраїнському товаристві охорони пам’яток історії та культури, товаристві „Знання”. Учасник ІІ і подальших з’їздів Спілки художників СРСР, був обраний членом науково-проблемної комісії з естетичного виховання молоді при Академії педагогічних наук СРСР, лауреат премії журналу «Сельская молодежь», нагороджений медаллю «Родная земля» (1977).

Панас Федорович Луньов

Та найголовнішою справою його життя став Пархомівський історико-художній музей, який за його ініціативою було засновано 1955 року.

Протягом 46 років П.Ф.Луньов керував музеєм (більше 30 років – на громадських засадах), поповнював колекцію, виборював для неї приміщення, відпрацьовував і запроваджував нові методи естетичного виховання дітей, заснував історико-мистецький клуб «Райдуга». Разом з учнями багато подорожували. Кожен рік вони відвідували найбільші музеї СРСР, майстерні художників, кілька разів, на запрошення Дрезденської картинної галереї, побували в Німеччині. Під час поїздок налагоджувалися зв’язки з відомими художниками, скульпторами.

Завдяки активній співпраці з найкращими музеями СРСР, видатними художниками, діячами культури, колекціонерами Луньов створив унікальну колекцію, яка сьогодні нараховує близько 7 тисяч одиниць збереження основного і науково-допоміжного фондів. До музейного зібрання Луньов передав і свою особисту колекцію.

Рішенням ХХХIV сесії V скликання Харківської обласної Ради від 23.10.2008 р. Пархомівському музею присвоєно ім’я П.Ф.Луньова.

Сьогодні Пархомівський художній музей ім. П.Ф.Луньова є одним з найцікавіших музеїв України, в якому зберігаються унікальні твори живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва, матеріали з археології та етнографії. Створений П.Ф.Луньовим музей є одним із важливих центрів туризму Харківської області.