У рубриці «Знайомство з колекцією Пархомівського музею» і «Художники березня» ми пропонуємо сьогодні ознайомитись із творчістю відомого українського художника-графіка, майстра екслібрису, колекціонера і дослідника МОЛОЧИНСЬКОГО МИКОЛИ ІВАНОВИЧА (1934 – 2008).
Народився він 24 березня 1934 р. на Кубані. Художню освіту здобув у Харківському художньо-промисловому інституті (зараз Харківська державна академія дизайну і мистецтв, ХДАДМ), де його викладачами були талановиті художники Г.Бондаренко і М.Фрадкін. Згодом викладав у художній студії Будинку народної творчості.
Молочинський М.І. Створив 150 екслібрисів у техніці торцевої гравюри на дереві.
Екслібрисом (лат. ех libris — «із книжок») називають твір малої графіки, який є книжковим знаком; це – індивідуальний знак власника книги. Його розміщують всередині (зазвичай на форзаці) книги як знак престижності і витонченості смаку. Завдання екслібрису – якнайяскравіше виявити індивідуальність особистості власника книгозбірні. Мистецтво книжкового знаку вельми цікаве й привабливе для художника. Воно потребує віртуозної мініатюрної техніки різця, вміння компонувати в мініатюрі образотворчі, орнаментальні та шрифтові елементи, лаконізму образного вислову, алегоричного мислення, створювати асоціативні, символічні образи.
У галузі екслібрису М.Молочинський досягнув високої майстерності. Починаючи з 1960-х рр. його роботи демонструвались на численних всеукраїнських та міжнародних виставках, Упродовж 1985 – 2008 рр. він був головою клубу «Екслібрис» (заснований 1966 р.) при Харківській організації Добровільного товариства любителів книги України. Завдяки Миколі Івановичу у Харкові була організована низка екслібрисних виставок: «Шевченкіана в книжкових знаках», «Екслібриси для громадських бібліотек» (обидві – 1986 р.), «Виставка книжкових знаків юних митців Харківщини» (1987), «Всеукраїнська виставка екслібрисів» (2001) та багато ін. Разом із львівськими та сумськими художниками М.Молочинський презентував у Братиславі виставку «Шевченкіана в екслібрисі» (1988). Майстер створив понад 300 робіт, з якими брав участь у більш ніж 80 виставках.
На базі власного п’ятитисячного зібрання митець видав альбом-каталог «Харківський книжковий знак» (2002).
У музеї зберігаються такі екслібриси художника, як: «Exlibris Молочинских», «Exlibris Молочинской Н.» (1965), «Из книг Т.Флору», «Из книг Н. и В.Апальковых». Про високу майстерність гравера свідчать і ілюстрації до книги А.Єфремової «Завжди поряд», де майстер вправно і впевнено оперує лінією, штрихом, контрастами чорного і білого, тобто засобами суто графічного мистецтва. А у роботі «Новорічна листівка» чітко простежується глибоке відчуття національного колориту, вміння художника на невеличкому аркуші паперу відтворити енергійну основу української народної пісні.

Папір, ліногравюра


Папір, ліногравюра

Папір, ліногравюра



Папір, ліногравюра