МАЙСТРИ ЕКСЛІБРИСУ

У рубриці «Знайомство з колекцією Пархомівського музею» і «Художники березня» ми пропонуємо сьогодні ознайомитись із творчістю відомого українського художника-графіка, майстра екслібрису, колекціонера і дослідника МОЛОЧИНСЬКОГО МИКОЛИ ІВАНОВИЧА (1934 – 2008).

Народився він 24 березня 1934 р. на Кубані. Художню освіту здобув у Харківському художньо-промисловому інституті (зараз Харківська державна академія дизайну і мистецтв, ХДАДМ), де його викладачами були талановиті художники Г.Бондаренко і М.Фрадкін. Згодом викладав у художній студії Будинку народної творчості.

Молочинський М.І. Створив 150 екслібрисів у техніці торцевої гравюри на дереві.

Екслібрисом (лат. ех libris — «із книжок») називають твір малої графіки, який є книжковим знаком; це – індивідуальний знак власника книги. Його розміщують всередині (зазвичай на форзаці) книги як знак престижності і витонченості смаку. Завдання екслібрису – якнайяскравіше виявити індивідуальність особистості власника книгозбірні. Мистецтво книжкового знаку вельми цікаве й привабливе для художника. Воно потребує віртуозної мініатюрної техніки різця, вміння компонувати в мініатюрі образотворчі, орнаментальні та шрифтові елементи, лаконізму образного вислову, алегоричного мислення, створювати асоціативні, символічні образи.

У галузі екслібрису М.Молочинський досягнув високої майстерності. Починаючи з 1960-х рр. його роботи демонструвались на численних всеукраїнських та міжнародних виставках, Упродовж 1985 – 2008 рр. він був головою клубу «Екслібрис» (заснований 1966 р.) при Харківській організації Добровільного товариства любителів книги України. Завдяки Миколі Івановичу у Харкові була організована низка екслібрисних виставок: «Шевченкіана в книжкових знаках», «Екслібриси для громадських бібліотек» (обидві – 1986 р.), «Виставка книжкових знаків юних митців Харківщини» (1987), «Всеукраїнська виставка екслібрисів» (2001) та багато ін. Разом із львівськими та сумськими художниками М.Молочинський презентував у Братиславі виставку «Шевченкіана в екслібрисі» (1988). Майстер створив понад 300 робіт, з якими брав участь у більш ніж 80 виставках.

На базі власного п’ятитисячного зібрання митець видав альбом-каталог «Харківський книжковий знак» (2002).

У музеї зберігаються такі екслібриси художника, як: «Exlibris Молочинских», «Exlibris Молочинской Н.» (1965), «Из книг Т.Флору», «Из книг Н. и В.Апальковых». Про високу майстерність гравера свідчать і ілюстрації до книги А.Єфремової «Завжди поряд», де майстер вправно і впевнено оперує лінією, штрихом, контрастами чорного і білого, тобто засобами суто графічного мистецтва. А у роботі «Новорічна листівка» чітко простежується глибоке відчуття національного колориту, вміння художника на невеличкому аркуші паперу відтворити енергійну основу української народної пісні.

Exlibris Молочинских.
Папір, ліногравюра
Exlibris Молочинской Н. 1965
Из книг Т.Флору.
Папір, ліногравюра
Из книг Н. и В. Апальковых.
Папір, ліногравюра
Ілюстрація до книги А.Єфремової «Завжди поряд». 1973 Папір, ліногравюра
Ілюстрація до книги А.Єфремової «Завжди поряд». 1973 Папір, ліногравюра
Новорічна листівка.
Папір, ліногравюра